Fakty i mity

Branże i zawody, które mogą narazić oczy na uszkodzenie

Oczy są delikatne, a wzrok jest tym zmysłem, który przy splocie niesprzyjających okoliczności możemy relatywnie łatwo stracić lub przynajmniej utracić tak dobre możliwości widzenia jak wcześniej. Trudno powiedzieć, czy są osoby mniej lub bardziej na to narażone, ponieważ często znaczenie mają pojedyncze, incydentalne sytuacje, których nie da się przewidzieć i tym samym ciężko im zapobiec. Jednak istnieją również grupy zawodowe, które w większym stopniu niż inne są narażone na problemy z widzeniem.

Co ciekawe, wcale nie mamy tu na myśli wyłącznie osób, które wykonują na przykład rozmaite prace techniczne. Przykładowo spawacze mogą uszkodzić sobie wzrok w dwóch sytuacjach. Po pierwsze w wyniku dostania się do oka rozżarzonej drobinki materiału, a po drugie w wyniku wpatrywania się bez okularów ochronnych w łuk spawalniczy.

Dlatego właśnie podczas spawania używa się specjalnej maski ze szkłem ochronnym, które zabezpiecza wzrok i oczy spawacza przed jakimkolwiek urazem. Gogle ochronne muszą nosić również lakiernicy czy drwale. Jeszcze jedną grupą zawodową, która wbrew pozorom jest narażona na problemy ze wzrokiem, są pracownicy biurowi, którzy wiele godzin dziennie spędzają przed monitorami komputerów.

Jeśli dzieje się to zbyt długo, z czasem ich oczy mogą mieć problemy. Pierwszym objawem może być suchość oka, która wymaga stosowania specjalnych kropli. Te może sobie aplikować każdy z nas w ramach profilaktyki.

Z czasem mogą pojawić się nawet wady nabyte wzroku. Można ograniczyć ryzyko używając specjalnych okularów z filtrami na soczewkach lub nakładając filtry na monitor komputera.