Co powoduje zeza? Czy można go uniknąć?

Wśród problemów ze wzrokiem, które należą do szczególnie drażliwych i kłopotliwych trzeba wymienić zeza. Nie zawsze jest on bezpośrednio związany z pogorszeniem ostrości widzenia, ale z punktu widzenia sporej grupy pacjentów największą wadą zeza jest to, iż jest on widoczny dla osób postronnych, co może rodzić w pewnych sytuacjach nieprzychylne komentarza otoczenia.

Dotyczy to zwłaszcza osób w wieku dziecięcym, wśród których zez ujawnia się najczęściej i może stanowić przeszkodę w relacjach z rówieśnikami. Powody zeza są zwykle związane z określonymi przez okulistykę zespołami przyczynowymi.

Zdaniem specjalistów jednym z powodów występowania zeza są problemy rozwojowe ośrodków kojarzeniowych kory mózgowej, stąd problem może być widoczny już u małych dzieci w postaci tak zwanego uciekającego oka. Stanowi ono częsty sygnał dla rodziców, iż należy udać się z dzieckiem do specjalisty celem określenia przyczyn problemów i znalezieniem sposobów na jego leczenie.

W okresie dzieciństwa wadę tę można skutecznie korygować za pomocą specjalnych ćwiczeń. Bywa również tak, że przyczyną zeza jest zaburzenie równowagi mięśni ocznych, do której chodzi w sytuacji, gdy jedna grupa mięśni jest silniejsza od drugiej.

W takich przypadkach często najskuteczniejszą metodą korekcji jest zabieg chirurgiczny, ponieważ ćwiczenia mogą okazać się nieefektywne. Alternatywą dla zabiegu jest również stosowanie u pacjentów szkieł pryzmatycznych.

Rozwiązanie operacyjne jest w przypadku zeza zawsze ostatecznością i sięga się po nie jedynie wówczas, gdy inne metody zawiodły.