Fakty i mity

Dbanie o oczy w trudnych warunkach atmosferycznych

Pogoda ma wpływ na wiele sfer naszego życia. U meteopatów może radykalnie wpływać na samopoczucie, a największe znaczenie mają w tym kontekście skoki ciśnienia. Gdy nadmiernie spada, możemy czuć znużenie i zmęczenie – wtedy wykonywanie na przykład czynności zawodowych będzie nam przychodziło z niemałym trudem.

Z kolei zbyt duży wzrost ciśnienia może skutkować bólami głowy – wszystko to jest kwestią indywidualną. Jednak aura ma wpływ również na inne obszary naszego organizmu, w tym również na oczy. I trzeba mieć to na uwadze, gdy warunki atmosferyczne są trudne.

Co ciekawe, nasze oczy znacznie lepiej radzą sobie z ujemnymi temperaturami niż z upałem połączonym z silnym nasłonecznieniem. Jak już wspomnieliśmy nieco wcześniej, gdy świeci słońce powinniśmy nosić odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, posiadające filtry UV o wysokiej efektywności. Fakty są takie, że niektóre z filtrów są zbyt słabe, aby skutecznie chronić nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem.

W takim układzie należy zainwestować w nieco droższe modele o lepszych soczewkach. Jest przy tym wskazane, by korzystać z okularów polaryzacyjnych. Jeśli znajdujemy się na terenie piaszczystym, a naszemu pobytowi towarzyszy silny wiatr, także powinniśmy zadbać o oczy.

Może bowiem dostawać się do nich piasek oraz drażniący pył, który może wywołać dyskomfort na wiele godzin. W takich warunkach warto nosić specjalne okulary ochronne w formie gogli, które będą izolować nasz narząd wzroku od unoszącego się z wiatrem piasku i pyłu. To ważne na przykład podczas turystycznych wypraw na pustynię.