Fakty i mity

Jak dbać o oczy w czasie ciąży?

Ciąża jest szczególnym czasem w życiu każdej kobiety. Z jednej strony mamy cud narodzin i cały proces rozwoju dziecka w łonie matki, a z drugiej szereg zdrowotnych uwarunkowań, które należy mieć na uwadze, aby cała ciąża przebiegała prawidłowo. Rozwiązania, po które należy w tym zakresie sięgać są różne, ale jasnym jest, że przyszła mama musi o siebie dbać. To stwierdzenie bardzo ogólne, ale lekarz prowadzący ciążę z pewnością będzie w stanie udzielić w tym zakresie konkretnych wskazówek.

W pewnych przypadkach warto też mieć stały kontakt z okulistą. Z jakiego powodu? Choć ciąża jest wspaniała, to dla organizmu kobiety stanowi spore obciążenie, które w pewnych przypadkach może skutkować poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jednym z powikłań towarzyszących ciąży może być na przykład pogorszenie, a w skrajnym przypadku nawet utrata wzroku przez ciężarną kobietę. Dotyczy to zwłaszcza pań, które w momencie zajścia w ciążę już mają wadę wzroku.

Oko w ciągu tych magicznych dziewięciu miesięcy zmienia się na tyle, że w niesprzyjających okolicznościach wzrok może być narażony. Kobiety noszące pod sercem dziecko powinny unikać dźwigania ciężarów i to z różnych przyczyn. Jedną z konsekwencji zbyt dużego wysiłku może być odklejenie się siatkówki, co może skutkować nieodwracalnym pogorszeniem widzenia. Oprócz tego, aby zniwelować ryzyko innych powikłań, należy dostarczyć organizmowi pożądaną dawkę składników odżywczych – wymienić tu należy beta-karoten, witaminę A czy korzystne kwasy tłuszczowe.

Warzywa, owoce oraz ryby muszą znaleźć się w jadłospisie każdej przyszłej mamy.