Fakty i mity

Jak leczyć migrenę siatkówkową?

Migrena stanowi jedną z powszechnie występujących dolegliwości, której głównym objawem jest silny ból głowy. Utarło się sądzić, że na migrenę cierpią przede wszystkim kobiety i rzeczywiście statystyki pokazują, że częściej muszą się one borykać z jej objawami. Jednak coraz częściej także mężczyźni są narażeni na występowanie ostrego bólu głowy, który tak naprawdę nie jest związany z konkretnymi czynnikami chorobowymi.

Często osoby cierpiące na migreny muszą nauczyć się z nimi żyć, a poza tym wyniki ich badań nie wskazują na nic niepokojącego. Taka uroda – rzec by można, aczkolwiek pacjentom migrenowym do śmiechu nie jest. Warto podkreślić, że nie ma jednej postaci migreny, która zawsze przebiega tak samo i ma jednakowy charakter.

Specyficzną postacią migreny mającej bezpośredni związek z naszym zmysłem wzroku, jest migrena siatkówkowa. Jej cechą, oprócz silnego bólu, jest dodatkowy objaw w postaci zaburzenia lub całkowitej utraty widzenia w jednym oku. Objaw ten ma charakter chwilowy – może utrzymywać się przez kilka godzin, a po ustąpieniu ataku migreny ostrość widzenia wraca do normy.

Czy są skuteczne sposoby na leczenie tego wariantu migreny? Niestety nie, podobnie jak w przypadku innych jej postaci. Ulgę mogą przynieść niektóre leki przeciwbólowe, konkretnie niesteroidowe leki przeciwzapalne (kwas acetylosalicylowy, ibuprofen), czasami również środki stosowane w terapii nadciśnienia tętniczego. Należy natomiast unikać sięgania po leki z grupy tryptanów, choć używa się ich w postępowaniu z innymi postaciami migreny.