Fakty i mity

Kiedy powinniśmy udać się do okulisty?

Wizyta u okulisty jest czasami koniecznością, choć wcale nie musi być doświadczeniem nieprzyjemnym. Bez względu na to, jaki jest nasz stosunek do wizyt u lekarza, są sytuacje, w których po prostu trzeba przekroczyć próg gabinetu i nie ma żadnego powodu, aby traktować to jak dopust Boży.

Wszakże chodzi o jeden z naszych najważniejszych zmysłów, a wiemy doskonale, że nie mając możności dobrego, ostrego widzenia, jesteśmy w wielu kwestiach ograniczeni. Zwykle powodem umówienia się na wizytę u okulisty są problemy związane z ostrością widzenia.

U osób w młodym wieku najczęściej ujawniają się wady wzroku związane z patrzeniem w dal – o ile z bliska wszystko widać w miarę wyraźnie, to już w przypadku patrzenia na dalsze odległości pojawiają się problemy. Jeśli nie umiemy odczytać napisów na ulicznym bilbordzie, który jeszcze jakiś czas temu nie sprawiał nam problemów, jest to znak, iż należy skorzystać z fachowej pomocy.

W czasie badania lekarz jest w stanie stwierdzić z ogromną dozą dokładności, jaki jest charakter i skala wady wzroku. Inne powody, dla których wizyta u okulisty często okazuje się konieczna i wskazana, jest odczuwanie wszelkiego rodzaju dyskomfortu lub bólu oczu.

Czasami mogą to być objawy zwykłego zmęczenia, które łatwo pokonać nawet za pomocą pierwszych z brzegu kropel z apteki. Problem zaczyna się w momencie, gdy dolegliwości utrudniają nam codzienne funkcjonowanie, na przykład wywołując intensywne swędzenie lub łzawienie.

Zawsze, gdy z oczami dzieje się coś niepokojącego, należy udać się do okulisty.