Fakty i mity

Najczęściej popełniane błędy przy zakładaniu soczewek

Wiele osób, mając do wyboru okulary tradycyjne lub soczewki kontaktowe, decyduje się na te drugie. Zwykle dotyczy to tych, którzy z jakichś względów czują niechęć do okularów i zwyczajnie nie chcą ich zakładać. Kwestią otwartą pozostają motywacje – zwykle są one związane z kwestiami estetycznymi i wrażeniem, że ktoś na przykład mało atrakcyjnie w okularach wygląda. Nie wnikając głębiej w to zagadnienie faktem jest, że miliony osób na świecie decydują się na użycie soczewek i mają do tego pełne prawo.

Jeśli soczewki są właściwie dobrane, zapewniają świetną, naturalną ostrość widzenia. Równocześnie są w zasadzie niewidoczne dla innych, ponieważ są bardzo cienkie i doskonale układają na powierzchni oka. Ich codzienne zakładanie i wyjmowanie może jednak sprawiać pewną trudność, dlatego łatwo znaleźć osoby z wadami wzroku, które nie wyobrażają sobie korzystania z soczewek. Po prostu nie są w stanie pokonać psychicznego oporu przed wkładaniem sobie ciała obcego do oka i jest to niemała grupa.

Jednak zakładanie soczewek nie powinno wyglądać byle jak. Częstym błędem przy zakładaniu szkieł kontaktowych przez mniej doświadczone osoby jest na przykład ich nieprecyzyjne ułożenie względem źrenicy oka. Ważne jest, aby szkło było optymalnie wycentrowane, tak aby pokrywało swoją powierzchnią ten fragment oka, gdzie znajduje się gałka oczna odpowiedzialna za nasze widzenie. Innym błędem jest zakładanie soczewki w sposób, który nadmiernie drażni powierzchnię oka i może wywoływać odruch jego zamykania.

Jeśli ktoś nie umie nad tym zapanować, powinien z soczewek zrezygnować.