Fakty i mity

Nowoczesna medycyna okulistyczna – przeszczepy spojówek, siatkówki oka, laserowa poprawa widzenia

Okulistyka jest coraz nowocześniejsza i tym samym otwiera przez pacjentami coraz szersze możliwości. Są one szczególnie ważne dla tych osób, które borykają się z poważnymi wadami wzroku oraz chorobami oczu. W ich przypadku konieczne jest często prowadzenie daleko idącej terapii, obejmującej między innymi zaawansowane zabiegi chirurgiczne.

Część z nich jest wykonywana jedynie w części ośrodków i to wyłącznie z użyciem najnowszych technik zabiegowych, stanowiących szczytowe osiągnięcia światowej okulistyki. W Polsce przybywa miejsc, w których można takie operacje przeprowadzać. Część z nich jest związana z szeroko rozumianą transplantologią, a więc gałęzią medycyny zajmującą się przeniesieniem organów dawcy do organizmu biorcy, aby przedłużyć mu życie lub w daleko idący sposób poprawić jakość codziennego funkcjonowania.

W ramach leczenia chorób oczu przeprowadza się między innymi przeszczepy spojówek, rogówki oka, a nawet siatkówki. Efekty są często znakomite. Jednak na tym wachlarz opcji bynajmniej się nie kończy.

Przykładem zabiegu, który w ostatnim czasie zdobywa coraz większe uznanie pacjentów jest laserowa korekcja wzroku, na którą decyduje się coraz więcej osób na całym świecie. Jest to dość inwazyjny zabieg, wymagający od operatora doświadczenia, wiedzy oraz precyzji. Za pomocą strumienia lasera zmienia się strukturę ważnych części oka odpowiedzialnych za widzenie w taki sposób, aby zredukować wady wzroku.

Skuteczność zabiegu jest coraz wyższa, na co wskazują opinie pacjentów.