Fakty i mity

Oczy w czasie alergii – jak dbać, aby nie zaszkodzić/nie pogłębić objawów uczulenia?

Problemy alergiczne są obecnie zaliczane do grupy chorób cywilizacyjnych, a więc tych przypadłości, które występują powszechnie w skali całej populacji. Alergie mają charakter masowy i nie da się tego ukryć. Miliony osób na świecie borykają się z uczuleniami na rozmaite substancje – zarówno pochodzenia naturalnego, jak i te syntetyczne.

Osoby szczególnie wrażliwe potrafią być uczulone na wiele rzeczy naraz, co znacznie obniża ich jakość życia i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Objawy alergii nie są obojętne również dla naszych oczu. Jeśli ktoś jest alergikiem i równocześnie ma wadę wzroku, powinien szczególną wagę przykładać do kondycji swoich oczu.

Niestety bardzo często jednym z objawów alergii jest pieczenie i łzawienie oczu. Jeśli łzy się pojawiają, stanowi to naturalną reakcję oczu, które chcą złagodzić dyskomfort i zapewnić optymalne nawilżenie źrenicy. Jednakże w praktyce bywa tak, że przy niektórych alergiach oczy pieką i szczypią, ale równocześnie są suche, co potęguje negatywne odczucia.

Wtedy trzeba je systematycznie zakraplać. Osoby, które są uczulone na alergeny obecne w powietrzu, mogą ograniczyć w czasie intensywnego pylenia wychodzenie z domu, jednak nie zawsze jest to możliwe. Dlatego zaleca się przyjmowanie leków redukujących objawy alergii i podnoszących okresowo odporność organizmu na czynniki alergenne.

Skuteczność takich preparatów jest różna i są osoby, którym w ogóle one nie pomagają. Jeśli symptomy alergii nie omijają naszych oczu, warto powstrzymać odruchy ich dotykania czy pocierania, ponieważ może to jedynie pogłębić problem.