Pomoc dla osób niedowidzących

Poważniejsze problemy z widzeniem mogą znacząco wpłynąć na życie każdego człowieka, który musi się z nimi borykać. Są różne przyczyny, dla których wzrok ludzi zaczyna się nagle psuć. Czasami jest to spowodowane chorobami, takimi jak zaćma czy jaskra. Wymagają one nierzadko leczenia operacyjnego, a powodzenie zabiegów jest kwestią otwartą.

Czasami gorszy wzrok jest kwestią jego degeneracji związanej z wiekiem, choć i tu nie ma zasady. Niektórzy seniorzy do późnej starości cieszą się świetnym wzrokiem i to bez potrzeby sięgania po jakiekolwiek okulary czy soczewki. Podstawowym sposobem na to, aby pomóc osobie niedowidzącej jest oddać w jej ręce odpowiednio przygotowane okulary lub soczewki powiększające. Korzystają z nich ludzie w różnym wieku, ponieważ część wad wzroku daje znać o sobie już we wczesnym dzieciństwie.

Przy odpowiednio wczesnej diagnozie możliwe jest całkowite lub częściowe wyeliminowanie problemów, jednak w przypadku chociażby wrodzonych wad genetycznych takiej możliwości może nie być. Wtedy trzeba szukać innych rozwiązań. W przypadku zaawansowanych wad wzroku konieczne jest korzystanie ze specjalnych urządzeń optycznych, takich jak monokulary czy binokulary. Pozwalają one przynajmniej na to, aby odczytywać tekst znajdujący się blisko oczu, na przykład rozkład jazdy na przystanku komunikacji miejskiej albo po prostu znajdujący się w gazecie lub książce.

Są też specjalne okulary korekcyjne o bardzo mocnych soczewkach, które są w stanie zapewnić osobie z wadą wzroku znaczną poprawę widzenia na co dzień.